Дан примирја у Првом светском рату

Дана 11. новембра 2016. године обележен је Дан примирја у Првом светском рату. Тога дана, 1918. године, потписана је капитулација Немачке.

Овај дан је нерадан и ученици наше школе су га обележили прављењем пригодних паноа на тему Првог светског рата. Ове године, посебну пажњу су посветили пропагандним сликама из овог периода које су на веома живописан начин осликавале стање у рату, мотивацију међу вођама, као и тешку ситуацију у којој су се затекли војници и цивили у овом великом сукобу.

Ученици су се упознали са симболом овог празника, Наталијином рамондом, као и њеним значењем за српски народ. Овај цвет представља симбол страдања и васкрс српске државе из пепела Великог рата. Осим тога, ученици су се упознали и са занимљивим чињеницама везаним за потписивање самог примирја које се одиграло у специјалном вагону маршала Фердинанда Фоша, који је након 22 године искоришћен и за потписивање капитулације Француске 1940. године.

Мирјана Настић, наставница историје